Zaproszenia ślubne to temat głęboki i szeroki jak rzeka. Wszystko co związane z papierowymi wycinankami i elementami ozdoby jest bliskie mojemu sercu.
Rynek papeterii ślubnej jest bardzo rozbudowany i trudno jest wybrać nam te wyjątkowe i jedyne zaproszenia. Jednak trzeba to zrobić! 🙂
Zanim jednak to zrobicie podpowiem Wam kilka ważnych rzeczy na temat zaproszeń.

Jakiś czas temu zrobiłam na moim Instagramowym profilu ankietę dotyczącą ślubnych zaproszeń, gdzie ponad 350 osób wzięło w niej udział.
Wygląd zaproszeń to bardzo ważna sprawa.
79% ankietowanych w sytuacji gdzie podoba im się otrzymane zaproszenie chowa je na pamiątkę, natomiast 21% ankietowanych wyrzuca zaproszenie do kosza.
Jeśli zaś chodzi o zawartość „prezentu” w kopercie 82,5% akietowanych daje do koperty tyle ile zakładało dać od samego początku, zaś 14% anietowanych jest w stanie dorzucić do koperty wiekszą kwotę pieniędzy, jeśli zaproszenie jest oryginalne i bardzo im się spodoba, pozostałe 3,5% ankietowanych woli dać prezent zamiast pieniędzy w kopercie.
Motyw przewodni/kolory przewodnie wesela – czy ankietowani zwracają uwagę by zaproszenia i papeteria ślubna pasowała do wystroju sali?
64% anietowanych uważa, że ma to ogromne znaczenie i dobrze wygląda jeśli dekoracje i papeteria ślubna pasują do siebie. 27% anietowanych uważa, że nie musi wszystko do siebie pasować idealnie, a 9% anietowanych uważa, że nie ma to żadnego znaczenia.

Według mnie ważne jest by zachować spójność i styl jaki wybraliśmy. Przede wszystkim cieszy to nasze oczy i czujemy się lepiej w otoczeniu gdzie wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe.
Kiedy najlepiej zacząć poszukiwania ślubnej papeterii?
Tak naprawdę bardzo ważnym elementem przy wyborze zaproszeń ślubnych jest styl lub motyw przewodni wesela. Kiedy określimy zarys i wyobrazimy sobie chcociażby kolory przewodnie – będzie nam zdecydowanie łatwiej. Pomoże nam też styl – boho, rustykalny, glamour – i już wybór staje się prostszy. Pomocnym elementem mogą też stać się kwiaty, które planujemy mieć w naszym ślubnym bukiecie lub na stołach weselnej uroczystości.

Kiedy zamówić wybrane zaproszenia?
Im szybciej tym lepiej, ale pamiętajmy, żeby zamówić zaproszenia musimy mieć pozałatwiane takie sprawy jak: datę i miejsce uroczystości (adres USC lub kościoła i sali weselnej) oraz godzinę zaślubin (ustalona godzina w USC lub w kościele).
Zaproszenia możecie zamówić nawet rok wcześniej, ale nie zamawiajcie później niż pół roku przed ślubem.
Pamiętajcie proszę o tym, że czas realizacji zamówień to minimalnie 2 tygodnie od potwierdzenia zgodności Waszego projektu zaproszeń. Czasami na zaproszenia możecie czekać aż miesiąc, dlatego ważne jest by nie zamawiać ich na ostatnią chwilę. 🙂

„Save The Date” co to takiego i dla kogo jest dedykowane?
Save The Date to duże ułatwienie dla Waszych gości, zwłaszcza jeśli zapraszacie na swoje wesele osoby zza granicy, ale nie tylko.
Co to takiego? To zamieszczenie w minimalistycznej formie powiadomienia o tym, że się pobieracie wraz z wybraną datą ślubu. Dobrze sprawdzą się tu magnesiki na lodówkę, które będą przypominać o zbliżającej się uroczystości. Dzięki temu Wasi goście będą mogli zaplanowć sobie ten czas i na pewno o Was nie zapomną.
Kiedy zacząć rozdawać zaproszenia ślubne?
Save The Date są coraz bardziej popularnym elementem w kulturze Polskiej, ale jeszcze większość z nas woli tradycyjnie wręczyć tylko zaproszenia.
Pewnie zastanawiacie się po co tak szybko zamawiać te zaproszenia?
Tak szybko, ponieważ ważne jest by Wasi goście mogli się przygotować do uroczystości czy to pod względem kreacji oraz finansowej. Tak naprawdę ważne jest by dać zaproszenia odpowiednio wcześniej, jeżeli planujecie swój Wielki Dzień w porze wakacyjnej, urlopowej, w okolicy Świąt, czy też Majówki. Dajcie swoim gościom czas, żeby się nie okazało, że akurat zaplanowali swoje wymarzone wakacje i nagle dostają piękne zaproszenie i stoją pod wielkim znakiem zapytania, gdyż już mają zaplanowany wyjazd, ale z drugiej strony chcieliby być z Wami. Dlatego warto zacząć rozdawać zaproszenia conajmniej pół roku przed Waszą wybraną datą. Oczywiście możecie rozdać zaproszenia nawet rok wcześniej, jeśli to bardzo wyjątkowa data 😉
Zapytałam w mojej ankiecie jak rozdajecie zaproszenia swoim bliskim.
80% ankietowanych rozdaje wszystkie zaproszenia osobiście, 16% większość wręcza osobiście i kilka wysyła pocztą, a 4% większość wysyła pocztą i resztę wręcza osobiście.

Na koniec chciałabym Wam napisać żebyście pamiętali, że zaproszenia ślubne to Wasza wizytówka uroczystości i, że nie warto na nich oszczędzać. Wiem, że jest duży wybór zaproszeń, które zaczynają się od złotówki i są wizualnie wporządku. I wiem, że budżet ślubny często bywa ograniczony i zaproszenia są elementem, na którym chcemy zaoszczędzić. Watro się jednak zastanowić i rozeznać w cenach oraz wyglądzie zaproszeń, które będą niewiele droższe, a może będą bardziej się wpasowywały w styl wesela? 🙂
W mojej ankiecie zapyałam również o to jak cenowo wybieracie swoje zaproszenia.
25% anietowanych płaci za 1 sztukę zaproszenia między 1-2zł, 61% ankietowanych kupuje zaproszenia między 3-5zł za 1 sztukę, 11% ankietowanych wybiera zaproszenia między 6-10zł za 1 sztukę, a 3% ankietowanych wybiera zaproszenia powyżej 10zł za 1 sztukę.
Pamiętajcie też o tym, że jeśli nie możecie znaleźć tych wymarzonych zaproszeń to jest wiele firm, które wykonują indywidualne projekty papeterii ślubnej na zamówienie.


Mam nadzieję, że artykuł okazał się Wam pomocny i teraz wybór tych wymarzonych i jedynych zaproszeń nie będzie już taki straszny. 🙂
Życzę Wam owocnych poszukiwań 🙂